Trabzon’lu İş Adamları Derneği ve Trabzon’lu Bürokrat Ve İş Adamları Platformu 2008 yılında birleşerek daha güçlü bir kuruluş gerçekleştirmek, başta Trabzon ve Karadeniz Bölgesi olmak üzere tüm Türkiye’ye inandıkları doğrularıyla hizmet sunmak amacı ve heyecanıyla kurulmuştur. Trabzon’lu İş Adamları Derneği; Sn. Yusuf ŞİMŞEK Başkanlığında 15 Kişiden oluşan Yönetim Kurulu ile 11 Ağustos 2000 tarihinde ÜMRANİYE ‘de kurulmuştur. İlk Kurultayını 25 Şubat 2002, ikinci Olağan Kurultayını 17 Kasım 2002 Tarihinde yapmıştır. İkinci kurultaydan önce adres değişikliği yapılarak ALTUNİZADE ‘ye taşınmış ve 15 Haziran 2008 tarihine kadar burada faaliyet göstermiştir. Bu zaman içerisinde Sn. İsmail Hakkı ALTUN (2002-2004), Sn. Orhan AKÇAY (2004-2006) ve Sn. Kemal ŞENER (2006-2008) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmışlardır. Bu dönemler içerisinde Önemli işadamları ve Bürokratlar tarafından çeşitli bilgilendirme konferansları düzenlenmiştir.
Trabzon’lu Bürokrat ve İş Adamları Platformu ise; 2001 yılında kuruluş çalışmalarına başlamış, 2002 yılında kuruluş gerçekleştirilmiş, ilk Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Sn. Hakim Lütfü İŞBULAN, 2. Başkanlıklara Sn. Tekin KÜÇÜKALİ ve Sn. Dr. Ahmet YILDIRIM getirilmiştir. 2005 yılı mayıs ayında Yönetim Kurulu Başkanı olarak Sn. Tuğa. Dr. Vehbi ALPMAN, 2. Başkanlıklara Sn. Hakim Köksal ŞENGÜN ve Sn. Atalay ŞAHİNOĞLU seçilmişlerdir. Bu dönemde PLATFORM tarafından; bünyesindeki fedakar iş adamlarının büyük desteği ile başta Trabzon olmak üzere ülkemizin gereksinimi olan çeşitli yörelerine sosyal amaçlı çok sayıda yardım programları düzenlenmiştir. 15 kişiden oluşan bu son yönetim 2008 yılında gerçekleşen birleşmeye kadar göreve devam etmişlerdir.

Trabzon’lu İş Adamları Derneği; 15 Haziran 2008 tarihinde yapılan genel kurulu sonucunda “Trabzonlu Bürokrat ve İşadamları Platformu” ile birleşme kararı alınmış, görüşmeler sonucu gerekli isim değişikliği yapılarak “Trabzonlu İşadamları ve Bürokratları Derneği (TİAB)” adıyla yeni kuruluş gerçekleştirilmiştir. 61 kişiden oluşan ilk Yönetim Kurulu Başkanlığına Sn. Atalay ŞAHİNOĞLU seçilmiştir. Yönetim Kurulu daha sonra yapılan genel kurul toplantısında 17 kişiye düşürülmüş, görev bölümü sonrası çalışmaya başlamışlardır. TİAB, 05 Ocak 2009 tarihinde adres değişikliği yapılarak bugünkü adresi olan ÇIRÇIR MESİRE ALANI ‘na taşınmış olup, tüm faaliyetlerini halen burada sürdürmektedir.